Kobiety przejmą władzę w mieście? „Razem dla Krakowa” zdradza swój plan

Daria Gosek-Popiołek i Alicja Beryt fot. mat.prasowe

Walka o urząd prezydenta rozpoczęła się na dobre. We wtorek poznaliśmy propozycje kandydatek i kandydatów z ramienia KWW „Razem dla Krakowa”, na czele którego stoi Daria Gosek-Popiołek. W trakcie konferencji padły zapewnienia o podjęciu „bezkompromisowych działań na rzecz osiągnięcia równości kobiet i mężczyzn w życiu miasta”, leczenia niepłodności metodą in vitro czy pomoc ofiarom przemocy domowej.

Na liście znalazły się również szczepienia przeciwko HPV czy gabinety ginekologiczne bez klauzuli sumienia. Daria Gosek-Popiołek powiedziała, że jeżeli zostanie wybrana na prezydenta Krakowa, prawa kobiet i polityka równościowa będą w tym przypadku priorytetem.

Po pierwsze: równość

– Podpiszemy Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym i będziemy wcielać w życie jej postanowienia. Zniesiemy nierówności wynagrodzeń pomiędzy kobietami i mężczyznami zatrudnionymi przez samorząd, wprowadzimy równe możliwości awansu kobiet i mężczyzn w instytucjach podlegających samorządowi – przyznała Gosek-Popiołek. – Wprowadzimy także parytet płci w radach nadzorczych i zarządach spółek miejskich.

Czas kobiet

Jak zauważyła Alicja Beryt, kandydatka na radną miejską z okręgu nr 1, jak dotąd Krakowem nie rządziła kobieta.

– Na 43 miejskich radnych zaledwie dziesięć to kobiety. Parytet i suwak to ciągle egzotyczne zjawiska na listach wyborczych – oceniła Beryt. Dodała, że równość kobiet i mężczyzn jest kluczową wartością każdej demokracji. – W celu jej osiągnięcia musi być ona nie tylko prawnie uznana, ale także stosowana we wszystkich aspektach życia: politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturowym – powiedziała kandydatka na radną.

Podczas konferencji nie zabrakło tematu dofinansowania przez miasto in vitro. Jak powiedziała Beryt, „ponad 5 tys. podpisów zostało zmielonych przez machinę prowadzoną w trzech-czwartych przez panów radnych”. Pojawiła się również kwestia osób doświadczających przemocy domowej i tego, że formy ich ochrony nie są wystarczające.

– Obecnie gmina podzleca prowadzenie mieszkań chronionych dla kobiet i kobiet z dziećmi, dotkniętych przemocą w rodzinie. Jednak działania te są dalece niewystarczające: od 2017 roku liczba miejsc została zwiększona jedynie do trzydziestu – mówiła Beryt.

Przedstawicielki „Razem dla Krakowa” zwróciły również uwagę, że istniejące przepisy chroniące prawa kobiet są nadal martwym prawem. Zapowiedziały m.in. monitoring, kontrolę oraz pociąganie do odpowiedzialności za naruszanie i nieprzestrzeganie standardów opieki nad ciężarnymi w placówkach publicznych.

#ŻądamyKonkretów

W ramach akcji #ŻądamyKonkretów, Ogólnopolski Strajk Kobiet i Stowarzyszenie „Dla Naszych Dzieci” rozesłały ankiety do osób kandydujących w wyborach miejskich.

– Deklarujemy całkowite poparcie dla postulatów aktywistek i aktywistów obu organizacji domagających się m.in. rzetelnej i opartej na najnowszej wiedzy naukowej edukacji seksualnej w szkołach, dofinansowania in vitro i dofinansowania szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców – przyznała Daria Gosek-Popiołek.  – Zobowiązujemy się do współtworzenia miasta neutralnego światopoglądowo. Uważamy także, że jednym z najważniejszych zadań miasta jest stworzenie systemu wsparcia dla kobiet i osób doświadczających przemocy m.in. stworzymy sieć mieszkań interwencyjnych – deklarowała kandydatka na prezydenta Krakowa.

 

 

comments powered by Disqus