W okręgu krakowskim wygrywa Koalicja Obywatelska [SONDAŻ]

W najbliższych wyborach parlamentarnych Koalicja Obywatelska w okręgu nr 13 może uzyskać 33 proc. – wynika z sondażu przygotowanego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą we współpracy z LoveKraków.pl

W okręgu krakowskim, obejmującym Kraków oraz powiaty: krakowski, miechowski, olkuski, wygrywa Koalicja Obywatelska z poparciem 33 proc. badanych. Na drugim miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość (32,5 proc.), Trzecia Droga zyskuje 12 proc. poparcia.

Na czwartym miejscu uplasowała się Nowa Lewica (10,6 proc.), na piątej pozycji znajduje się Konfederacja (9,4 proc.). Bezpartyjni Samorządowcy mogą liczyć na poparcie na poziomie 1,7 proc.

Po pięć mandatów dla KO i PiSJeśli zaprezentowane wyniki potwierdzą się podczas niedzielnego głosowania, to ugrupowanie Donalda Tuska może liczyć na pięć mandatów. Tyle samo weźmie również Prawo i Sprawiedliwość. Na dwa mandaty może liczyć natomiast Trzecia Droga. Po jednym mandacie poselskim mają otrzymać przedstawiciele Lewicy i Konfederacji.

W Polsce wygrywa PiS

W całej Polsce natomiast w najbliższych wyborach najprawdopodobniej wygra Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyska wynik na poziomie najprawdopodobniej 37 proc. co może przełożyć się na 193 mandaty. Koalicja Obywatelska z poparciem 28,2 proc. może wprowadzić do sejmu 136 osób.

Na Trzecią Drogę chce zagłosować 12,5 proc. badanych, co przełożyłoby się na 57 mandatów poselskich. Nowa Lewica z poparciem na poziomie 10,8 proc. wprowadziłaby 41 posłów, natomiast Konfederacja 31 osób (8,5 proc.).

Metodologia

Sondaż został przeprowadzony metodą telefoniczną (CATI) na grupie 1100 osób. Na wyniki poszczególnych sondaży są nakładane wagi uzależnione od wcześniejszej poprawności wyniku firmy badawczej. Rozkład poparcia dla partii politycznych w poszczególnych okręgach obliczany jest w oparciu o historyczne wyniki partii politycznych w tych regionach, a następnie jest korygowany przez sondaże realizowane przez OGB na poziomie lokalnym.

comments powered by Disqus