Jacek Majchrowski chce nowych plant, wybiegu dla psów oraz lasów

Konferencja prezydenta Jacka Majchrowskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nowe Planty Podgórskie, wybiegi dla psów, zmodernizowane Bulwary Wiślane – to część obietnic wyborczych kandydata na prezydenta Krakowa. Jacek Majchrowski na krakowskich Plantach zaprezentował część swojego programu wyborczego dotyczącego zieleni oraz rekreacji.

Kandydat na prezydenta Krakowa obiecał, że w następnych pięciu budżetach miasta, na zieleń będzie przeznaczone około 150 milionów złotych. 50 mln zł ma iść na bieżące utrzymanie zieleni, 50 milionów na zadania inwestycyjne, a pozostała kwota na wykup terenów pod nowe parki i zieleńce.

Jacek Majchrowski stwierdził, że każdy mieszkaniec będzie miał w odległości od 300 do 500 metrów teren zielony, w którym będzie „można spotkać się ze znajomymi, porozmawiać i cieszyć zielenią”.

Z pomocą w realizacji tego założenia mają przyjść mieszkańcy. Z budżetu miasta krakowianie będą mogli otrzymać pieniądze w ramach systemu grantowego na urządzenie i utrzymanie obszarów zielonych. – Chcemy, aby mieszkańcy sami mogli tworzyć i utrzymywać taki park kieszonkowy, teren zielony, koło ich domów – dodał.

Planty Podgórskie

Obecny gospodarz miasta podkreślił, że w nowej kadencji powstaną także Planty Podgórskie. Ma to być 120 hektarowy teren na obszarze Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim. Zamysł jest taki, aby połączyć istniejące parki (Park Jerzmanowskich, Park Aleksandry) z budowanymi parkami, jak Park Rzeczny Drwinka czy Park Słona Woda.

Nowy zielony ring ma stać się miejscem wypoczynku m. in. dla osób, które będą przybywać do nowego Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu.

Prezydent złożył także obietnice w stosunku do mieszkańców północy Krakowa. – Chcemy powrócić do koncepcji urządzenia lasu w Witkowicach. Będzie to las wielkości 1/3 obecnego Lasu Wolskiego – powiedział.

Bulwary od granicy do granicy

Polityk zadeklarował, że jeśli wygra wybory to stworzy „duży projekt rekreacyjny” dla Bulwarów Wiślanych od ulicy Kolnej w Tyńcu aż po Nową Hutę. – Będą zagospodarowane tereny pod różne rzeczy: siłownie, ścieżki rowerowe. Projekt będzie robiony z osobami, które zajmują się żeglugą na Wiśle. To kwestia wybudowania mariny na Wiśle – dodał Jacek Majchrowski.

Inną sprawą ma być powstanie wielkiego wybiegu dla psów w Przegorzałach. – Znajdują się tam spore tereny i chcieliśmy zrobić tam wybieg dla psów. Duży, poważny teren. Nie tylko dla psów, żeby robiły tam siusiu, ale żeby się wybiegały, można było potrenować czy potresować – powiedział.

 

comments powered by Disqus