W niedzielę wybory do rad dzielnic. Sprawdź, kto kandyduje

W niedzielę czeka nas ostatnia odsłona krakowskich wyborów samorządowych. Tym razem będziemy wybierać składy rad dzielnic, jednostek pomocniczych samorządu.

To, że wybory dzielnicowe organizowane są tym razem osobno, a nie razem z wyborami na prezydenta, do rady miasta i sejmiku, wynika z nowelizacji ustawy, która nie zezwoliła na takie połączenie.

Prawdopodobnie odbije się to na frekwencji. Do głosowania warto jednak pójść, bo to dzielnice decydują o wielu najbardziej lokalnych, bliskich mieszkańcom sprawach – lub przynajmniej opiniują projekty dotyczące ich obszaru i wnioskują o wprowadzanie różnych zmian przez radnych czy urzędników miejskich. To np. od rad dzielnic zależy, które chodniki będą remontowane, radni dzielnicowi mają też wpływ na kwoty przeznaczane na budżet obywatelski.

Lokale wyborcze, podobnie jak w czasie wyborów październikowych, będą otwarte w godz. 7.00–21.00. Wyborcy wybierają radnych w dzielnicach, w których mieszkają. Na karcie do głosowania należy postawić znak „X” przy imieniu i nazwisku tylko jednego kandydata.

Listy kandydatów

Poniżej prezentujemy pełne listy kandydatów do rad dzielnic. Linki odnoszą do strony w Biuletynie Informacji Publicznej odpowiadającej danej dzielnicy. Należy pobrać zamieszczony tam załącznik (link "zobacz" po prawej stronie), a następnie znaleźć okręg, w którym mieszkamy. Listy kandydatów są też wywieszone na tablicach ustawionych w mieście.

 

comments powered by Disqus