To już piąte wybory. Kogo pokonał Jacek Majchrowski

Jacek Majchrowski piąty raz z rzędu wygrał wybory prezydenckie w Krakowie. Najważniejszy gabinet w mieście pierwszy raz zajął w 2002 roku.

Walka z Ziobrą i Rokitą

W 2002 roku Jacek Majchrowski był jednym z trzynastu kandydatów. O fotel prezydenta walczyli m. in. Józef Lassota, Jan Rokita czy Zbigniew Ziobro. Wygrał dopiero w drugiej turze, uzyskując zaledwie 1421 głosów więcej od Józefa Lassoty.

Żona Jacka Majchrowskiego, wspominając kampanię sprzed 16 lat, mówiła, że nie był faworytem. – Myśmy w to nie wierzyli, że może się udać. Myślałam, że się nie uda – mówiła Barbara Majchrowska.

Pokonał Ryszarda Terleckiego

Cztery lata później było inaczej. Pokazały to wyniki pierwszej tury. Uzyskał wtedy 42,31 procent poparcia. Na drugi miejscu znalazł się Ryszard Terlecki (26,20 procent), a na trzecim Tomasz Szczypiński (22,88 procent).

W drugiej turze wygrał ostatecznie z Ryszardem Terleckim z Prawa i Sprawiedliwości. Jacek Majchrowski uzyskał wtedy 59,57 procent poparcia. Jego konkurent 40,43 procent.

– Przed czterema laty obejmowałem tę zaszczytną funkcję jako kandydat apolityczny, deklarowałem solidną, rzetelną pracę dla miasta, pracę u podstaw bez uprawiania polityki. Myślę̨, że tę obietnicę spełniłem. Potwierdziły to wyniki ostatnich wyborów, potwierdziła to decyzja krakowian, którzy za zasadną uznali kontynuację obranej przed czterema laty drogi. Tak jak w kampanii nie sięgałem po partyjne poparcie tak w pracy dla Krakowa liczyły się dla mnie wyłącznie ludzkie kompetencje i uczciwość – mówił po złożeniu ślubowania.

Wojna z Kracikiem

W 2010 roku obecny prezydent Krakowa walczył ze Stanisławem Kracikiem. W pierwszej turze Majchrowski zdobył 40,78 procent poparcia, a ówczesny wojewoda małopolski 33,69 procent. W kampanii panowie obyli „wojnę na wałach”. Podczas powodzi przerzucali się odpowiedzialnością za stan infrastruktury przeciwpowodziowej.

Ostatecznie, w drugiej turze, Jacek Majchrowski zwyciężył po raz trzeci z wynikiem 59,55 procent.

Później był Marek Lasota

W 2014 roku Jacek Majchrowski również nie wygrał w pierwszej turze. Zdobył poparcie 39,18 procent. Na drugim miejscu znalazł się Marek Lasota z Prawa i Sprawiedliwości (26,95 procent).

Po dwóch tygodniach znów był lepszy, uzyskując 58,77 procent poparcia, a Marek Lasota 41,23 procent.

comments powered by Disqus