Kim jest Małgorzata Wassermann? Jakie są jej mocne i słabe strony?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wśród mocnych stron – zaangażowanie. Wśród zarzutów – nieznajomość problemów miasta. Pytamy polityków różnych opcji politycznych o komentarze do kandydatury Małgorzaty Wassermann na urząd prezydenta Krakowa.

O starcie Wassermann poinformował w czwartek po południu prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński przedstawiał kandydatów jego partii w dużych miastach po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS i koalicjantów. Kandydatka na prezydenta Krakowa ma jutro pojawić się pod Wawelem i poinformować o swoim programie.

– To wspaniała osoba, która jak już się czegoś podejmuje, robi to z pełnym zaangażowaniem – komentuje Józef Pilch, były wojewoda małopolski. – Przyjaźniłem się z jej ojcem, Zbigniewem Wassermannem i wtedy ją poznałem. Bardzo wspierała ojca, kiedy zaangażował się w walkę o mieszkania dla osób, które zostały porzucone, wyrzucane z mieszkań przez ludzi, którzy w dziwnych okolicznościach przejmowali nieruchomości. Widać było jej determinację – wspomina.

Współpracę z Małgorzatą Wassermann w parlamencie pozytywnie ocenia Agnieszka Ścigaj, posłanka ugrupowania Kukiz’15. – Mogłam liczyć na jej reakcję w lokalnych sprawach, w których podejmowałam interwencje. Zawsze odpowiadała na moje apele – podkreśla. – Podczas wspólnych podróży do Krakowa, które nam się zdarzały, prowadziłyśmy normalną, przyjazną rozmowę. Nigdy nie odczułam wrogości. Co nie jest oczywiste, bo z niektórymi posłami, nawet z opozycji, trudno jest porozmawiać. Tego nie można zarzucić pani Wassermann – opowiada.

Co z programem?

Ale już co do samej kandydatury na fotel prezydenta Agnieszka Ścigaj ma spore wątpliwości. Jak mówi, nie są jej znane żadne szczegóły co do programu Wassermann. – Nie wiem, jakie ma priorytety jeśli chodzi o palące problemy Krakowa, związane np. z gospodarką przestrzenną, komunikacją czy sprawami społecznymi. To jest dla mnie kluczowe – podkreśla.

Pytamy Józefa Pilcha, jak odniesie się do zarzutu, że Małgorzata Wassermann nie kierowała nigdy żadną większą instytucją. – A czy prezydent Jacek Majchrowski, który był profesorem na uczelni, prowadził miasto? – słyszymy w odpowiedzi. – To osoba, która daje perspektywy rozwoju tego miasta i przedstawi dobry program. Myślę, że jest odpowiednią osobą, by być prezydentem Krakowa – ocenia były wojewoda.

Ogólnopolskie tematy czy problemy krakowian?

Poseł Agnieszka Ścigaj obawia się, że kandydatura Małgorzaty Wassermann oznacza przeniesienie na krakowski grunt przepychanek pomiędzy największymi partiami. – Nie jestem zwolennikiem partyjnych kandydatów jeśli chodzi o samorządy. Interesuje mnie to, czy kandydat ma konkretny pomysł na miasto, czy też będzie działał pod szyldami całej kampanii propagandowej Prawa i Sprawiedliwości. Czy chodzi o tylko o „odbicie” miasta jednemu klanowi przez drugi, czy o gospodarowanie miastem. Na razie, obserwując inne miasta, zaczyna to coraz bardziej przypominać walkę o przyczółki między partiami. Chciałabym, żeby Kraków nie był miejscem takich przepychanek jak Warszawa – mówi.

Przydałaby się ankieta znajomości miasta

Dominik Jaśkowiec, przewodniczący krakowskiej Platformy Obywatelskiej, nie ma wątpliwości, że właśnie partyjna narracja będzie dominować w kampanii wyborczej. – Czeka nas na pewno ostra kampania i jej upolitycznienie. Zamiast wokół spraw lokalnych, związanymi z potrzebami miasta i mieszkańców, dyskusja będzie się toczyć wokół wielkiej polityki, co dla wyborów samorządowych jest złą prognozą – przewiduje radny miejski.

Jaśkowiec ma też wątpliwości co do znajomości Krakowa i jego problemów przez Małgorzatę Wassermann, mimo iż pochodzi ona z naszego miasta. – Pochodzi z Krakowa, ale funkcjonuje na co dzień w warszawskiej polityce. Dobrze byłoby, gdyby kandydaci na prezydenta wypełniali obowiązkowo ankietę, w której musieliby odpowiedzieć na pytania, np. jaką linią możemy dojechać z Borku Fałęckiego do Nowej Huty i ile kosztuje bilet. Myślę, że pani Wassermann nie potrafiłaby odpowiedzieć na takie pytania – ocenia polityk.

Czy poprzesz w wyborach prezydenckich Małgorzatę Wassermann?

  • 38,6%
  • 60,3%
  • 1,1%
Pokaż wyniki
comments powered by Disqus