Droga do metropolii mieszkańców

W piątek 15 września odbyła się Arena Idei – wydarzenie, w którym wziął udział burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, kandydat na posła. 

W spotkaniu organizowanym przez Stowarzyszenie Lepszy Kraków z wykładami dotyczącymi kluczowych wyzwań współczesności wystąpili były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego profesor Jerzy Buzek, były wicepremier RP prof. dr hab. Jerzy Hausner oraz rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisław Mazur. Podczas spotkania rozmawiano o metropolizacji świata, zielonej rewolucji, transformacji energetycznej, a także wątkach istotnych lokalnie – budowie metra w Krakowie, ładzie przestrzennym i rozwoju biznesu.

Podczas spotkania głos zabrał Burmistrz Wieliczki: „Dzisiaj żyjemy w całkiem innej przestrzeni niż jeszcze te kilkanaście, a nawet kilka lat temu – tą przestrzenią jest metropolia, która łączy Kraków i Wieliczkę i inne miejscowości. Naszym celem jest sprawić, żeby usługi społeczne były w każdym punkcie tego obszaru na takim samym poziomie, co w praktyce jest realizacją równych praw każdego z jej mieszkańców. Tak właśnie się dzieje - różnice pomiędzy różnymi jej miejscami ulegają zatarciu. Dzięki temu dostęp do podstawowych usług i poziom życia wzrastają.

Przez lata transformacji nadganialiśmy zapóźnienia z okresu PRL. Reformy, które wprowadzali obecni dziś prof. Jerzy Buzek czy prof. Hausner przebudowały nas. Dzięki temu znajdujemy się w tym właśnie punkcie. Przeszliśmy gwałtowne zmiany i gwałtowny rozwój. A obecnie stajemy w obliczu nowych wyzwań. My – gospodarze miast, miasteczek, wsi – nie byliśmy gotowi na pandemię, wojnę. Nie byliśmy gotowi na to, co dzieje się dzisiaj. Ale, choć z trudem, pokazaliśmy, że samorząd ma wielką siłę. Dziś ogromnie ważne jest, że razem siły łączą świat nauki, świat biznesu i świat samorządu, po to, żeby budować Samorząd przyszłości, Samorząd 6.0, który będzie w stanie stawić czoła wyzwaniom teraźniejszości i przyszłości. O tej przyszłości musimy myśleć dziś. Temu celowi służyła konferencja Samorząd 6.0, którą zorganizowaliśmy w Wieliczce w czerwcu. Takie spotkania jak dziś są niezwykle ważne – razem rozmawiamy – merytorycznie - i razem budujemy przyszłość.”

Spotkanie odbyło się pod hasłem Lepsza Europa, Lepsza Polska, Lepszy Kraków.

comments powered by Disqus