Bloki z wielkiej płyty. Budowa wind, termomodernizacja i zieleńce

fot. Patryk Salamon/LoveKraków.pl

Spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły otrzymywać dofinansowanie na remont bloków z tzw. wielkiej płyty – to jedna z obietnic wyborczych PiS.

– Jesteśmy w miejscu, które jak w soczewce skupia problemy mieszkańców osiedli z wielkiej płyty – mówił podczas konferencji prasowej w Mistrzejowicach Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący rady miasta i kandydat Prawa i Sprawiedliwości na posła.

Bez ocieplenia, ale z pękającymi ścianami– Osiedla budowane kilkadziesiąt lat temu mają swoje mankamenty. Wiele bloków, jak choćby ten za mną, nie są ocieplone, borykają się z problemami pęknięć ścian – wyliczał.

Dodawał, że mieszkańcy często nie mają miejsc parkingowych, a istniejące często są wykonane z dziurawych betonowych płyt.

Receptą na poprawę warunków mieszkańców tzw. wielkiej płyty mają być przedstawione dziś założenia programu PiS. – Jako Prawo i Sprawiedliwość chcemy przygotować specjalny program, tak aby nie było już problemów z termomodernizacją, parkowaniem, ale także – co jest kluczowe – aby rozwiązać problem niektórych zieleńców poprzez stworzenie alejek czy nowych parków – mówił.

„Więźniowie czwartego piętra”

Drewnicki zdradził, że jednym z pomysłów jego partii jest budowa wind w blokach trzy- i czteropiętrowych. – Każdy z nas ma swoje babcie czy prababcie. Często te osoby mają problem z wyjściem na pole, ponieważ mają swoje zdrowotne problemy, aby zejść z wyższych pięter, a brakuje wind. Ten program również zakłada to, aby wybudować nowe windy. To przełom w podejściu, bo niektóre wspólnoty czy spółdzielnie nie mogą pozwolić sobie na takie inwestycje – przekonywał.

Polityk przekonuje, że po zrealizowaniu inwestycji nie tylko poprawi się komfort życia mieszkańców, ale również poczują to w swoich portfelach. – Dzięki termomodernizacji lokatorzy będą płacić niższe czynsze. Będzie to możliwe dzięki instalacji paneli słonecznych. W wielu blokach trzeba wesprzeć wymianę i remonty wodociągów, kanalizacji, instalacji gazowej czy elektrycznej – wymieniał.

Kilka miliardów

Co z pieniędzmi? Politycy PiS szacują, że potrzebnych będzie kilka miliardów złotych, ale szczegóły mają zdradzić dopiero w kolejnych dniach. Wiadomo, że wspólnota czy spółdzielnia będą mogły występować o dotację na wykonanie m.in. termomodernizacji. Wymagany będzie niski wkład własny.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice
comments powered by Disqus