500+ dla rodzin osób niepełnosprawnych. Kraków ma zrobić to, czego nie zrobił rząd

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

500-złotowy zasiłek dla rodzin osób niepełnosprawnych to jedna z głównych propozycji Jacka Majchrowskiego w programie dotyczącym kwestii socjalnych. – To, co dla rządu jest niewykonalne, mam nadzieję, że uda się w Krakowie – mówił prezydent podczas zorganizowanej w piątek konferencji prasowej.

– Kiedy śledzę dyskusje w tej kampanii wyborczej i przyglądam się pomysłom na Kraków, mam wrażenie, że wielu kandydatów widzi Kraków wyłącznie jako miasto dla pięknych, młodych i bogatych – rozpoczął Jacek Majchrowski. – Ja chciałbym, żeby w naszym mieście nikt nie czuł się wykluczony ani zbędny, żeby każdy czuł się, że jest u siebie – podkreślił.

Przypomniał, że obecnie z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej korzysta na różne sposoby ok. 5 procent mieszkańców – chorych, seniorów, niepełnosprawnych, osób w trudnej sytuacji życiowej. W tym roku różnymi formami pomocy objętych jest 20 tysięcy gospodarstw domowych.

Krakowskie 500+

Jednym z głównych postulatów w tej dziedzinie ma być nowe świadczenie, przygotowane z myślą o rodzinach dorosłych osób niepełnosprawnych. To jednoznaczne odniesienie do niedawnego protestu tej grupy osób na korytarzach sejmowych. Prezydent stwierdził, że „z zażenowaniem” oglądał telewizyjne relacje z trwającego w kwietniu i maju protestu.

– Są wśród nas osoby niepełnosprawne, którym państwo nie udziela lub nie chce udzielić wystarczającej pomocy – mówił prezydent. – To, co dla rządu jest niewykonalne, mam nadzieję, że uda się w Krakowie – dodał.

Zasiłek miałby wynosić 500 złotych i być wypłacany co miesiąc rodzinom osób z niepełnosprawnościami. Jak ocenia Jacek Majchrowski, wiązałoby się to z wydatkiem ok. 2,5 mln złotych rocznie.

Dla różnych grup

Wśród socjalnych propozycji komitet Koalicja Obywatelska wylicza też utworzenie ośrodka dla osób z autyzmem. Miasto ma się też w większym stopniu skupić na seniorach, w tym na tych powyżej 75. roku życia.

– Chcieliśmy prowadzić też coś, co się nazywa „opieką wytchnieniową”. Chodzi o odciążenie rodzin, które muszą się zajmować przez cały okrągły rok, od rana do nocy, osobą, która nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować – mówił prezydent. To pozwoliłoby im np. na wyjazd i odpoczynek.

Jacek Majchrowski zapowiedział też rozwijanie uruchomionego niedawno programu „Złota rączka”. To oferta dla osób, które nie potrafią lub nie są już w stanie dokonać podstawowych napraw w domu. – Ten program będzie bardzo szeroko rozwijany, bo cieszy się naprawdę dużym powodzeniem – stwierdził prezydent.

comments powered by Disqus