Tereny poszpitalne. Park czy nowe osiedle z blokami?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tereny Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika mogą zostać wystawione na sprzedaż. Kandydat na prezydenta Łukasz Gibała uważa, że miasto powinno wykupić majątek UJ-tu i stworzyć w tym miejscu park. W innym przypadku może tu powstać intensywna zabudowa.

UJ chce dostać za te kikanaście hektarów 400 mln złotych, w tym 160 mln zł potrzebuje "na już", aby wykończyć budowę nowego szpitala. Jak twierdzi Gibała, uczelnia pytała zarówno Skarb Państwa, jak i instytucje publiczne, czy byłyby zainteresowane wykupem terenu. Te jednak takiej woli nie wykazały.

Park albo Avia 2?

– Jest ryzyko, że kupią to deweloperzy i zabudują, bo nie ma planu miejscowego. Prace dopiero się nad nim rozpoczęły, być może powstanie za półtora roku. Boimy się, że to zielone miejsce zostanie zabetonowane. Co prawda studium dopuszcza zabudowę usługową, ale jego zapisy nie są wiążące przy wydawaniu warunków zabudowy. Tak orzekają sądy – tłumaczy kandydat na prezydenta.

Stąd propozycja wykupu poszpitalnego terenu przez miasto i stworzenia tam miejsca spotkań krakowian. – Według mnie, to się opłaca! Skoro remont stadionu Wisły kosztował 600 mln zł, a Trasa Łagiewnicka będzie kosztować ponad miliard złotych, to dlaczego nie stworzyć parku w sercu Krakowa? – pyta retorycznie Gibała. – Można się porozumieć z UJ-otem i spłacać w ratach – dodaje.

Kontrkandydat Jacka Majchrowskiego ma taką wizję, aby w parku były kawiarenki, dom kultury czy galerie sztuki, aby mieszkańcy mogli zarówno wypoczywać, jak i obcować ze sztuką.

– Tego w Krakowie brakuje – podsumowuje lider Logicznej Alternatywy.

comments powered by Disqus