PiS wybrał już, kto będzie marszałkiem

Witold Kozłowski fot. Facebook

Znamy nazwisko przyszłego marszałka województwa małopolskiego. Rekomendację Prawa i Sprawiedliwości na to stanowisko otrzymał Witold Kozłowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Oficjalnie decyzja zapadnie wówczas, gdy nominację przegłosują radni nowego składu sejmiku.

To, kto obejmie stanowisko po Jacku Krupie, pozostaje od dnia wyborów tematem wielu spekulacji. Na „giełdzie nazwisk” wymieniano m.in. nazwisko Rafała Bochenka, wcześniejszego rzecznika rządu PiS, a obecnie podsekretarza stanu w kancelarii premiera. Wymieniany był też Łukasz Smółka, szef gabinetu politycznego ministra Andrzeja Adamczyka. W ostatnim czasie głośno było natomiast o wysuniętej przez Ryszarda Terleckiego kandydaturze Barbary Nowak – małopolskiej kurator oświaty, która zasłynęła już wieloma radykalnymi wypowiedziami na Twitterze czy podczas oficjalnych wydarzeń.

Wiele lat w sejmiku

Urzędem marszałkowskim ma jednak pokierować ktoś inny. Według naszych informacji, rekomendację Prawa i Sprawiedliwości uzyskał Witold Kozłowski. Dziś zgłoszone wcześniej kandydatury były omawiane w gronie kierownictwa partii.

Witold Kozłowski jest związany z sejmikiem od dłuższego czasu. Był jego przewodniczącym w latach 2005-2006, a dwukrotnie (2002-2005 i 2006-2010) jego wiceprzewodniczącym. W kończącej się kadencji był radnym, a w ostatnich wyborach nie uzyskał reelekcji.

Od lipca tego roku Witold Kozłowski pełnił funkcję Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Decyzja radnych

Wspomniany wcześniej Rafał Bochenek ma natomiast zostać przewodniczącym sejmiku województwa.

Decyzje w tej sprawie podejmują radni sejmiku w głosowaniu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że PiS ma w nowym składzie tego gremium zdecydowaną przewagę, poparcie dla rekomendowanych kandydatów będzie już tylko formalnością.

comments powered by Disqus