Michał Drewnicki: PiS dba o duże miasta

fot. materiały prasowe

Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do parlamentu: wicewojewoda Mateusz Małodziński i wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki przedstawili postulaty programowe dla Krakowa, o które będą zabiegali w parlamencie.

– Platforma Obywatelska, gdy mówi, że PiS nie dba o duże miasta, chyba nie widzi faktów. Prawda jest taka, że Kraków bardzo mocno zyskał na obecnych rządach zarówno pod kątem miliardów na inwestycje, jak i nowych ustawach, o które zabiegaliśmy jako radni – powiedział Michał Drewnicki.

Jako przykład zmian w prawie podał znowelizowaną ustawę o planowaniu przestrzennym, która jego zdaniem zablokuje agresywną zabudowę zieleni, zwiększenie roli mieszkańców poprzez ustawę o budżecie obywatelskim czy też przekształcenie użytkowania wieczystego, dzięki czemu mieszkańcy stali się właścicielami gruntów pod swoimi mieszkaniami.

– W ostatnich latach w Krakowie powstają wielkie rządowe inwestycje kolejowe, drogowe, przeciwpowodziowe, to także nowe miejsca w żłobkach w ramach programu Maluch+ czy inwestycje w kulturę. Miliardy złotych trafiły do Krakowa, co pokazuje, że rząd wspiera mieszkańców naszego miasta – wyliczał Mateusz Małodziński.

Mowa m.in. o 2,3 mld złotych na inwestycje kolejowe czy 500 mln złotych na ochronę zabytków. –  Deklarujemy, że to wsparcie będzie kontynuowane, ale również pojawią się nowe projekty dla miasta – zaznaczył Małodziński.

O co będą zabiegać?

Michał Drewnicki przedstawił również postulaty programowe, o które będzie zabiegał w parlamencie.

– Chcemy lepszego komfortu życia krakowian, dlatego jestem gorącym zwolennikiem wsparcia przy inwestycjach i remontach dla osiedli z wielkiej płyty poprzez dotacje na ocieplenie, tworzenie OZE czy budowę wind zewnętrznych, by osoby starsze nie musiały siedzieć w domu, bo mają problem z chodzeniem po schodach. Kluczową sprawą będzie również rządowe wsparcie dla budowy metra i kolejnych przystanków kolejowych, by dać ludziom nowoczesną alternatywę do poruszania się po zakorkowanym Krakowie – wymieniał kandydat.

– Równocześnie będę zabiegał o wprowadzenie opłaty turystycznej – niech zagraniczni turyści płacą 1-2 euro za dzień pobytu w Krakowie, a te dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych zostanie przeznaczone na remonty i inwestycje dla mieszkańców, którzy cierpią z powodu nadmiernej turystyfikacji miasta – podkreślał.

Drewnicki wskazał również problem z podtopieniami w mieście czy kwestii terenów, które obecnie należą do firmy ArcelorMittal.

– Wyzwaniem będzie  zagospodarowanie i wykorzystanie nieużywanych już przez hutę terenów kombinatu, by oczyścić teren z toksyn i stworzyć nowe, ekologiczne miejsca pracy dla Nowej Huty i Krakowa. Będę zabiegał, by znalazły się środki rządowe i unijne na stworzenie nowej strefy inwestycyjnej, ale co ważne, czystej, w branży wysokich technologii, to dla mieszkańców nowe możliwości pracy, rozwoju i stabilności – podkreślał Michał Drewnicki.

 

comments powered by Disqus