Kraków wybrał. Piąta kadencja Majchrowskiego [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Kraków był w niedzielę jednym z ponad 600 miejsc w Polsce, gdzie o wyborze wójta, burmistrza lub prezydenta decydowała druga tura. W Krakowie urzędujący prezydent Jacek Majchrowski zmierzył się Małgorzatą Wassermann. W tym miejscu przeprowadzimy relację na żywo po zamknięciu lokali wyborczych. Podamy pierwsze sondażowe wyniki, zaprezentujemy zdjęcia i pierwsze komentarze.
22:00

Aleksander Miszalski, szef małopolskiej PO: Wynik jest wyższy niż się spodziewałem, nawet pomimo tego, że sam Łukasz Gibała nikogo nie wsparł. Jednak jego wyborcy wiedzieli, kto jest lepszym kandydatem.

21:58
Marszałek Jacek Krupa: Gratulację dla prezydenta Jacka Majchrowskiego. Potwierdził, że jest liderem, a politykę jaką prowadził, docenili krakowianie.
21:41
Antoni Fryczek, dotychczasowy dyrektor Biura Kontroli Wewnętrznej Urzędu Miasta Krakowa został sekretarzem Krakowa. Zastąpi on Pawła Stańczyka.
21:40

Jacek Majchrowski został prezydentem Krakowa po raz piąty, ale nie jest to najlepszy wynik w polskim samorządzie. Paweł Adamowicz w niedzielę wygrał wybory w Gdańsku po raz szósty. Przypomnijmy, że kolejna kadencja potrwa nie cztery a pięć lat.

21:35
Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w TVP Info: Musimy popracować nad komunikacją z mieszkańcami dużych miast. Opozycja straszyła w tej kampanii wyjściem z Unii Europejskiej. To było szaleństwo.
21:33
Majchrowski nie będzie długo świętował. W poniedziałek o godzinie 10 pojawi się w urzędzie i spotka się ze swoimi zastępcami.
21:32
Majchrowski: To jest wynik, z którego jestem bardzo zadowolony. To była naprawdę duża różnica. Zawsze zyskanie zaufania krakowian jest podstawową rzeczą.

21:31

Frekwencja według badań sondażowych miała wynieść 54,6 procent.

21:30
Mieczysław Czuma przedstawia książeczkę „Nasz krakowski Jacek Majchrowski”. Jacek Majchrowski jest 608. włodarzem Krakowa.
21:27
Radny Dominik Jaśkowiec: To jest bardzo dobry wynik. Wszyscy się spodziewali zwycięstwa, ale skala pokazuje miażdżącą wygraną. Dzisiaj Jacek Majchrowski zmiażdżył PiS w Krakowie.
21:23
Kogo pokonał Jacek Majchrowski? M. in. Andrzeja Dudę, Ryszarda Terleckiego czy Zbigniewa Ziobrę. [LINK]

21:23
Grzegorz Lipiec przez rok będzie posłem z ramienia PO. Zajmie miejsce Bogusława Sonika, który z Wiejskiej przeniesie się do europarlamentu za Bogdana Wentę. Były trener polskich szczypiornistów został wybrany na prezydenta Kielc.

21:20
Fedorowicz dalej: Platforma powinna jednak wychować swojego kandydata, któremu zaufaliby krakowianie.
21:19
Jerzy Fedorowicz, senator: Krakowianie postawili na fachowość i stabilność. Ludzie poszli tak mocno do wyborów, bo nie znoszą kłamstw.

21:18
21:17
Kolejny komentarz "na gorąco". Jacek Krupa, ustępujący marszałek województwa: Mam nadzieję, że nie będzie szaleństwa ze strony PiS i współpraca między województwem a miastem będzie się dobrze układać.
21:14

Małgorzata Wassermann jest zadowolona ze swojej kampanii, mówi że co drugi dzień organizowała konferencje prasowe, a miasto było „zalane” jej materiałami wyborczymi, m. in. gazetami.

21:14
W kuluarach wieczoru wyborczego Jacka Majchrowskiego leje się już szampan.
21:14
Jacek Majchrowski będzie rządził Krakowem piątą kadencję. Teraz w ogniu pytań dziennikarzy.

21:12
Aleksander Miszalski, szef małopolskiej PO: Teraz przyjdzie czas na rozmowy koalicyjne. Jeżeli chodzi o wynik drugiej tury, to nie ma zaskoczenia tak dużą przewagą.
21:09
21:08

Małgorzata Wassermann mówi o sojuszu Jacka Majchrowskiego z partiami opozycyjnymi: „Obawiam się, że partie wystawią rachunek”

21:10
Jacek Majchrowski jeszcze nigdy nie wygrał drugiej tury z tak dużą przewagą.

21:07

Małgorzata Wassermann krytykuje Jacka Majchrowskiego: W kampanii udało się zrobić kilka rzeczy, których nie udało się zrobić przez 4 lata.

21:07
Zwycięstwo Bogdana Wenty w Kielcach oznacza, że europosłem zostanie Bogusław Sonik, natomiast mandat posła (w miejsce Sonika) przypadnie Grzegorzowi Lipcowi, członkowi zarządu województwa z PO.
21:07

Jacek Majchrowski: Chciałem przede wszystkim podziękować tym, którzy na mnie głosowali. Wszystkim, którzy poszli do wyborów. Mieliśmy konkurs między miastami, gdzie będzie większa frekwencja. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować tym, którzy jako wolontariusze pracowali w moim sztabie. Musieli poświęcic wiele czasu.  Mogę tylko powiedzieć, że obiecuję, że będę godnie sprawował nadal urząd.

21:05

Małgorzata Wassermann wyniki wyborcze skomentowała swój wynik wyborczy w telewizji wPolsce. – Podejmując się tej walki, to wiedziałam że kandydatów będzie wielu i jeden Jacek Majchrowski. Starłam się przekonać krakowian, żeby zmienić prezydenta – powiedziała Małgorzata Wassermann.

21:01
21:02
Głośne brawa dla Jacka Majchrowskiego
21:01

Wyniki sondażowe exit poll dla TVP, TVN oraz Polsat:

Jacek Majchrowski – 64,6 procent

Małgorzata Wassermann – 35,4 procent

20:59
Za minutę wszystko będzie jasne. O godzinie 21 zostaną zamknięte lokale wyborcze.
20:58

Wśród gości na wieczorze wyborczym u obecnego prezydent są posłowie, senatorowie oraz wojewódzcy i lokalni działacze polityczni.

20:56
Majchrowski zorganizował wieczór wyborczy w Pałacu Prasy przy ulicy Wielopole. Jego konkurentka po oddaniu głosu wyjechała do Warszawy, gdzie jutro będzie przesłuchiwać Donalda Tuska, więc PiS nie ma dziś swojego oficjalnego spotkania.
20:55
Zobaczcie, jak głosowali kandydaci. Więcej zdjęć w TYM MIEJSCU20:52

Majchrowski i Wassermann zagłosowali w godzinach popołudniowych. Pierwsza kartę do urny wrzuciła Wassermann, która udała się do komisji przy ulicy Księcia Józefa. Majchrowski wraz z małżonką Barbarą zagłosowali w szkole przy ulicy Aleksandra Fredry.

20:50
Na godzinę 17 frekwencja w Krakowie wyniosła 41,56 procent i była jedną z najwyższych w kraju. Ogółem w pierwszych dziesięciu godzinach głosowania obywatelski obowiązek spełniło 38,73 procent wyborców.
20:47
W pierwszej turze wystartowało sześcioro kandydatów – trzy kobiety i trzech mężczyzn. Jacek Majchrowski zdobył 45,84 procent głosów. Druga była Małgorzata Wassermann, na którą postawiło 31,88 procent uprawnionych do głosowania. I właśnie obecny prezydent popierany m.in. przez PO i Nowoczesną stanął dziś do walki z kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, posłanką i przewodniczącą komisji. ds. Amber Gold.20:45

Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 7. Lokale zostaną zamknięte o godzinie 21.

comments powered by Disqus