Kocha stare samochody, projektuje kościoły. Prof. Andrzej Białkiewicz nowym rektorem politechniki

Prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz fot. Materiały prasowe

Prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz został wybrany rektorem Politechniki Krakowskiej na lata 2020-2024. Obejmie funkcję 1 września, zastępując kończącego urzędowanie prof. Jana Kaziora.

Wyboru rektora Politechniki Krakowskiej dokonało 60-osobowe Uczelniane Kolegium Elektorów. Kandydaturę prof. Andrzeja Białkiewicza z Wydziału Architektury PK, w ostatnich 8 latach prorektora ds. ogólnych uczelni, poparło 38 elektorów. Na kontrkandydata – prof. Jerzego Sładka z Wydziału Mechanicznego – głos oddały 22  osoby.

Prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz z Politechniką Krakowską jest związany od prawie 50 lat. Studia na Wydziale Architektury ukończył w 1978 r. W tym samym roku rozpoczął pracę na w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK, którym kieruje od 2011 roku. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1987 r. na podstawie rozprawy poświęconej architekturze okresu międzywojennego i zagadnieniom konserwatorskim. W 2005 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w czerwcu 2018 r., a jego książka profesorska dotyczyła zmian użytkowania obiektów sakralnych. W dwóch ostatnich kadencjach był prorektorem do spraw ogólnych Politechniki, odpowiedzialnym m.in. za rozwój infrastruktury oraz bazy dydaktycznej i materialnej PK, nadzór nad inwestycjami i remontami uczelni, kreowanie długoterminowych zadań inwestycyjnych, współpracę uczelni z jednostkami samorządowymi i instytucjami zewnętrznymi.

Projektant kościołów

Równolegle do pracy badawczej i dydaktycznej na uczelni prowadził działalność jako architekt. Jest autorem lub współautorem ponad 180 zrealizowanych projektów, w tym ponad 50 kościołów i założeń sakralnych w Polsce (największa to kościół z zespołem klasztornym oo. Paulinów w Toruniu), na Ukrainie, Łotwie, w Kamerunie, na Węgrzech, Chorwacji, Republice Południowej Afryki, Słowacji. Równie istotnym kierunkiem jego działań architektonicznych są realizacje konserwatorskie (m.in. na Jasnej Górze w Częstochowie i Skałce w Krakowie).

W wolnym czasie zajmuje się historią motoryzacji, uczestniczy w zlotach i rajdach zabytkowych pojazdów, tworzy rysunki. Swe prace rysunkowe prezentował na wystawach autorskich i zbiorowych.