Jacek Majchrowski przedstawił program transportowy

Jacek Majchrowski podczas konferencji na pętli Krowodrza Górka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jacek Majchrowski, kandydat na prezydenta Krakowa na konferencji prasowej przedstawił swój program dotyczący transportu. Spotkanie z dziennikarzami rozpoczął na pętli tramwajowej Krowodrza Górka, gdzie w przyszłym roku rozpocznie się budowa nowej linii tramwajowej na Górkę Narodową.

– Mam pełną świadomość, że ta część Krakowa (północ – red.) była w części niedoinwestowana – podkreślił prezydent Krakowa. Dodał, że taki stan rzeczy wynika np. z potrzeby konsultowania rozwiązań z mieszkańcami. W części winę przerzucił na instytucje państwowe m. in. Wody Polskie, które ociągały się z wydaniem uzgodnień i decyzji.

Później Jacek Majchrowski przeszedł do prezentacji swojego programu. Obiecał kontynuację budowy trasy Łagiewnickiej. – Mamy już w opracowaniu koncepcje Tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Ewentualna realizacja ruszy dopiero za trzy, cztery lata – podkreślił.

– Najpoważniejszym trzecim przedsięwzięciem jest kwestia budowy metra – powiedział. Zaznaczył, że o kształcie i przebiegu linii będzie coś można więcej powiedzieć dopiero po otrzymaniu, zamówionego przez Urząd Miasta Krakowa, studium wykonalności bezkolizyjnego transportu.

Jacek Majchrowski zapowiedział także program remontowych chodników czy uruchomienie projektu naprawy dróg „Łatanie na żądanie”. Chciałby również budować miejsca parkingowe na osiedlach, ale widzi z tym problemy. – Osiedla nie są nasze, należą albo do spółdzielni i deweloperów o to wszystko zależy od negocjacji. Zależy, jak właściciel gruntu do tego podejdzie – dodał.

Polityk obiecał zakup kolejnych niskopodłogowych tramwajów. Nie podał jednak konkretnych liczb, do kiedy i ile wagonów mogłoby pojawić się w naszym mieście.

Nieco więcej powiedział o budowie linii tramwajowych. Prezydent chce kontynuować budowę rozpoczętych projektów (linia na Górkę Narodową, Azory). Jedyną nowością może być przedłużenie o kilkaset metrów linii tramwajowej z ul. Wielickiej w kierunku Rżąki, aby zapewnić dojazd transportem publicznym do budowanego szpitala w Prokocimiu. Jacek Majchrowski zaznaczył, że jednak inwestycja nie jest pewna.

Samorządowiec wspomniał o rowerzystach. Jacek Majchrowski chciałby, aby właściciel marki Wawelo udostępniał rowery dla dzieci, rodzinne czy z przyczepkami.

comments powered by Disqus